Kancelaria Adwokacka
adw. Paulina Mrozik
Umowa o pracę może zostać rozwiązania w czterech przypadkach:
na mocy porozumienia stron;
przez oświadczenie jednej ze stron z zachowaniem okresu wypowiedzenia (rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem);
przez oświadczenie jednej ze stron bez zachowania okresu wypowiedzenia (rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia);
z upływem czasu, na który została zawarta.
W przypadku wypowiedzenia lub rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia oświadczenie każdej ze stron powinno nastąpić na piśmie. W orzecznictwie przyjmuje się, iż doręczenie wyłącznie świadectwa pracy nie jest równoznaczne z złożeniem w/w oświadczenia. Ponadto, oświadczenie uważa się za złożone z chwilą, gdy dotarło do drugiej strony w taki sposób, że mogła się z nim zapoznać. W związku z powyższym nie jest istotne, czy rzeczywiście zapoznaliśmy się z jego treścią, ale czy osoba, która je złożyła podjęła odpowiednie kroki by doręczyć przedmiotowe oświadczenie.
Umowa o pracę nie rozwiązuje się przez czynność konkludentną w postaci doręczenia świadectwa pracy gdyż wystawienie świadectwa nie jest jednostronną czynnością pracodawcy wskazującą na zamiar rozwiązania umowy, tylko oświadczeniem wiedzy pracodawcy, który sporządzając świadectwo pracy pozostaje w słusznym bądź mylnym przeświadczeniu, że dany stosunek pracy uległ rozwiązaniu. (Postanowienie Sądu Najwyższego z 18 października 2018 r., III PK 122/17).
Oświadczenie woli, które ma być złożone innej osobie jest zatem złożone z chwilą, gdy doszło do niej w taki sposób, że mogła realnie zapoznać się z jego treścią. Ponieważ dla oświadczenia woli o rozwiązaniu umowy o pracę przewidziana została forma pisemna, oświadczenie woli uważa się za założone adresatowi z chwilą prawidłowego doręczenia mu pisma zawierającego to oświadczenie. Dla spełnienia warunku złożenia pracownikowi oświadczenia woli o rozwiązaniu umowy nie jest konieczne, aby adresat rzeczywiście zapoznał się z treścią pisma. Należy mieć na uwadze, że pracodawca mający adres pracownika w aktach personalnych, nie mógł przewidywać, że pracownik nie zamieszkuje już pod wskazanym przez siebie adresem i przesyłkę odbierze małoletnie dziecko. Ryzyko braku wskazania aktualnego adresu i odebrania przesyłki przez dziecko obciąża pracownika, zwłaszcza w sytuacji, gdy już raz dziecko to nie przekazało mu odebranej przez siebie przesyłki. (Wyrok Sądu Najwyższego z 10 października 2017 r. II PK 259/16).
Zgodnie z brzmieniem art. 30 § 4 Kodeksu Pracy w oświadczeniu pracodawcy o wypowiedzeniu umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony lub o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia powinna być wskazana przyczyna uzasadniająca wypowiedzenie lub rozwiązanie umowy. Owa przyczyna powinna zostać tak skonstruowana by zwolniony pracownik był zorientowany dlaczego to z nim rozwiązano umowę o pracę. W przypadku, gdy przedmiotowe oświadczenie nie odpowiada wymogom ujętych w przywołanym przepisie pracownikowi będą przysługiwały roszczenia związane z naruszeniem przepisów o rozwiązywaniu umów o pracę, w tym odszkodowanie za wadliwe rozwiązanie stosunku pracy.
W oświadczeniu pracodawcy o wypowiedzeniu umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony z powodu zmian organizacyjnych, powodujących zmniejszenie zatrudnienia powinna być wskazana także przyczyna wyboru pracownika do zwolnienia z pracy (kryteria doboru), chyba że jest oczywista lub znana pracownikowi, co wpływa też na ocenę postulatu konkretności przyczyny rozwiązania stosunku pracy. W myśl bowiem art. 30 § 4 KP w oświadczeniu pracodawcy o wypowiedzeniu umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony lub o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia powinna być wskazana przyczyna uzasadniająca wypowiedzenie lub rozwiązanie umowy. Dopiero wskazanie kryteriów doboru pracownika do zwolnienia, jako uzupełnienie ogólnie określonej przyczyny rozwiązania stosunku pracy w postaci zmian organizacyjnych, uwidacznia cały kontekst sytuacyjny, w jakim doszło do zwolnienia konkretnej osoby i pozwala pracownikowi zorientować się, dlaczego to jemu złożono tej treści oświadczenie woli oraz podjąć próbę podważenia zasadności dokonanego przez pracodawcę rozwiązania stosunku pracy. (Wyrok Sądu Najwyższego z 10 grudnia 2019 r. II PK 129/18).
Rozwiązanie stosunku pracy na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony wymagało wypowiedzenia (art. 30 § 1 pkt 2 KP). Brak oświadczenia woli pracodawcy odpowiadającego wymogom tego przepisu oraz art. 30 § 4 KP czyni zaś oczywiście zasadnym roszczenie pracownika o odszkodowanie za wadliwe rozwiązanie stosunku pracy. (Wyrok Sądu Najwyższego z 27 czerwca 2019 r. I PK 58/18).